Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Jak jsme potkali nutrii říční

Publikováno 14.02.2013 v 07:46 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 1989x

Nutrie u Hostavic byla velmi zvědavá a důvěřivá. Vylezla na břeh a byla asi půl metru ode mě, když zahlédla čivavu Maxe a zároveň zjistila, že od nás nic nevyloudí, zase se klidně odebrala do vod slepého ramena říčky Rokytky. Ještě párkrát zakroužila jakoby doufala, že jí přece jen něco hodíme (lidé nutriím na rybníku Martiňák často hází něco k snědku, například staré pečivo), potom odplavala opodál, kde ještě na protějším břehu jednou vylezla z vody a provedla generální drbání celého těla. Nakonec si to zamířila směrem k rybáři, který asi na černo prošvihával vodu, nutrie se asi rozhodla zkontrolovat, kdo jí tu loví její ryby...6.2.2013
Něco o nutrii říční:
Nutrie říční může vážit až 12 a velikostí je asi tak mezi bobrem a ondatrou. Je příbuzná morčeti, ale na rozdíl od něj je přizpůsobena k životu ve vodě a vlhkém prostředí. Od bobra ji odlišuje také dlouhý kuželovitý ocas pokrytý tmavými šupinami a řídce porostlý štětinovitými chlupy. Na zadních nohách 4 prsty spojené plovací blánou. Chlopňovité nozdry se při potápění uzavírají, kvalitní srst chrání pokožku před sebemenším množstvím vody.
Nutrie v přírodě vyhledává mokřadní oblasti a okolí spíše stojatých vod, aktivní je především v noci, ale i ve dne. Jako úkryt si nutrie budují dlouhé nory v březích, na konci nory se nachází hnízdní komora, někdy si nutrie staví hnízda ve spleti vodních rostlin.  Nutrie žijí v malých rodinných skupinách, které vede stará samice. Živí se vodním rostlinami, travinami, plody a nepohrdnou ani menšími vodními živočichy. Samice má mléčné bradavky umístěné vysoko na bocích, což jí umožňuje kojení mláďat ve vodě.  Nutrie se dožívají až 15 let.
Pochází z Jižní Ameriky, kde se dnes už nehojně vyskytuje v subtropických oblastech od Bolívie po jižní Argentinu. Jako kožešinové zvíře je běžně chována v zajetí a v řadě zemí byla též úspěšně aklimatizována (např. jižní Rusko, Japonsko, jižní Afrika, USA). V Evropě žijí volné populace zejména ve Francii, Německu a Itálii, ve Velké Británii byla záměrně vyhubena.
Do České republiky byly nutrie v roce 1924 z Argentiny na farmu v Jablonném nad Orlicí jako první v Evropě a o 10 let bylo v tehdejším Československu více než 100 farem s nutriemi. Zhruba od 70. let se v přírodě začaly objevovat nutrie, které uprchly ze zajetí a během posledních 20 let už vytvářejí v některých oblastech i polodivoké populace. V současnosti je stálý výskyt hlášený zhruba z 8 % území ČR a nadále se rozšiřuje. Těžiště výskytu leží v teplejších nížinách středních a východních Čech, Moravy a Slezska. (Zdroj: Biolib.cz)
Něco o faunistické databázi:
Mluvím o databázi Biolib.cz, která mimo jiné monitoruje i savce České republiky, včetně druhů jako je nutrie říční. Takže pokud chcete přispět k mapování druhů ČR, určitě vkládejte svá pozorování, zabere to pár vteřin,  data takto získaná od veřejnosti jsou velmi cenná. Na Biolibu mapují ve spolupráci s Národním muzeem, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), Českou herpetologickou společností a Muzeem přírody Český ráj. Sleduje se zde výskyt savců, plazů a vybraných bezobratlých živočichů. Více na: http://www.biolib.cz/cz/main/
naše pozorování nutrie: http://www.biolib.cz/cz/speciesmappingdetail/id16642/.
Nutrie s potravou.
Přírodní rezervace v Pískovně, zde jsem v létě 2011 pozorovala nutrii i několika mláďaty.
Letící volavka popelavá
Nutrie.
Rybník Martiňák mezi Černým Mostem a Dolními Počernicemi - místo, kde nutrii potkávám během roku často, na obrázku s kachnami je nutrie úplně vpředu.
Nutrie říční
Mapa: Přírodní park Klánovice-Čihadla a okolí
Nutrie nebyla jediný savec, kterého jsme na vycházce potkali, tento ušák (zajíc polní) se vyhříval v poli ozimné řepky.

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Marcela 09.06.2016 v 17:14 U nás v Kolíně a rybníku jménem Peklo si tak v úplné pohodě plave nutrie říční.


 • Anonymní 09.06.2016 v 17:17 Krásný pohled.V ten okamžiky,nejsem ve městě,ale někde jinde.Je tam moc krásně.Kacenky tam plavou i s kacaty a různé ptáčci.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.