Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Hlístník hnízdák - podivná česká orchidej

Publikováno 15.05.2013 v 05:48 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 982x

Přesně po měsíci jsme se na státní svátek 8. května 2013 vypravili opět do půvabné Národní přírodní rezervace Čtvrtě u Mcel. Vydali jsme se poznávat krásy již zeleného a bujného lesa. Vyzbrojeni repelentem v tušení velkého množství klíšťat, jelikož zde rostou hlavně listnaté stromy. S překvapením jsme si nakonec neodnesly z lesa jediné klíště (včetně psíka Maxe), asi bylo na ně moc sucho. Z ptáků jsme poslouchali krásné popěvky žluvy hajní, budníčka menšího a lesního a také skřivana lesního, který svým melancholickým popěvkem rozezníval květnový les. Z obojživleníků jsme zde pozorovali několik skokanů štíhlých. Těšili jsme se také, že spatřímě nějaké divoké orchideje, mají zde růst vemeník zelenavý a vstavač nachový. Ty jsme nenašli, ale zato jsme objevili stanoviště s několika desítkami kusů orchideje s podivným názvem - hlístník hnízdák. Někdo tuto orchidej označuje jako nejošklivější ze všech českých orchidejí, mě hlístník byl velmi sympatický. Zastihli jsme je ještě na počátku rozkvětu, ale i tak to byl krásný zážitek.
 
Připomínám článek z naší dubnové návštěvy NPR Čtvrtě za bledulemi jarními:
http://zaprirodou.infoblog.cz/clanek/bledule-jarni-a-npr-ctvrte-16601/
 
Nenápadný hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis) je poměrně hojnou orchidejí. Hlístníku vyhovují stinné lesy a na živiny bohatá, mírně kyselá půda s vyšším obsahem vápníku. Kvete od května do července. Průsvitně béžová barva, kterou mají nejen květy, ale celá rostlina, v podrostu nepřehlédnutelně září. Hlístník navíc roste obvykle ve shlucích. Jméno mu dal tvar jeho podzemní části - hustý svazek pokroucených krátkých kořínků skutečně vypadá jako hnízdo hlístů. Zajímavý je i způsob výživy. Hlístník je nezelený, neumí proto využít sluneční energii pro fotosyntézu. Živiny získává z rozkládající se organické hmoty podobně, jako například houby. Podivné názvy českých orchidejí jsou často odvozeny od tvaru jejich kořenů a s kořeny je spojena i jedna ze zvláštností orchidejí. Většina jich je závislá na houbách, často pozorovatelných jen mikroskopem, které v jejich kořenech žijí a pomáhají tak dostat k rostlinám živiny. (www.nppodyji.cz)

 

Hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis)

 

 

Půvaby lesa

Hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis)

 

 

Beruška pro štěstí

 

Hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis)

 

 

 

 

 

 

Les byl plný ještě nerozkvetlých konvalinek

Hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis)

Kokořík vonný

 

 

Dubový porost v NPR Čvrtě

Chrobák

NPR Čtvrtě

Zde jsme zastihli skokana štíhlého

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Blog 05.06.2013 v 12:48 Opravdu krásné fotky.


 • zaprirodou.infoblog.cz 06.06.2013 v 10:18 Jsem ráda, že se Vám fotečky líbí. Zachovejte mi přízeň :-)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.