Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Histria - hadi, ptáci, braktické jezero a nekonečné rákosiny

Publikováno 21.07.2012 v 06:49 v kategorii Rumunsko - delta Dunaje, přečteno: 1315x

Ráj hadů (užovka obojková, podplamatá, štíhlovka kaspická), suchozemských i vodních želv ale hlavně především ráj ptáků (pelikáni, kolpíci, ouhorlíci, rybáci, volavky, dudci, čápi, ťuhýci atd.) To všechno je Histria (někdy také Istros), místo s nekonečnými rákosinovými porosty. Řeckořímské ruiny přístupné za mírný poplatek nabízejí kromě dechu dějin i mnohá setkání z různými živočichy, především ptáky a plazy. Kdysy byla Histria přístavním městem na pobřeží Černého moře a braktického jezera Sinoe a založili jej v 7. století př. n.l. osadníci z města Mílétos. Histria jako přístavní město těžila z obchodních kontaktů z Gety a proto se těšil značné prosperitě, během 12 staletí své existence byl přístav nesčetněkrát vypleněn. Jeho sláva skončila zhruba v 6 století našeho letopočtu v důsledku postupného zanášení přístavu různými usazeninami z Dunaje a následného opouštění města jeho obyvateli. Lodě začali kotvit v konkurenčním městě Constanta, lidé a obchod se také soustředil tam a Histria, kdysy prosperující přístavní město, pustla a její sláva se pomalu rozplývala. Nyní se Histria zase pomalu navrací přírodě.
Kompletní fotogalerii z rumunské delty Dunaje si můžete prohlédnout na mém profilu na Google Picasa.
Rybák obecný lovící drobné rybky v braktickém jezeře Sinoe, zde se vyskytují jak sladkovodní tak mořské ryby.
Dudek chocholatý a jeho typické volání "du-du-du" jsou nedílnou součástí vykopávek, dudci byli doslova na každém kroku. http://www.rozhlas.cz/hlas/srostloprsti/_zprava/dudek-chocholaty-video--33175
Na obrázku je jediný kompletně dochovalý sloup na těchto vykopávkách.
Vykopávky na Histrii jsou poměrně rozlehlé, ikdyž to tak zprvu nevypadá.
  
V pozadí je vidět nekonečně velké braktické jezero.
Histria musela být na vrcholu svého rozmachu skutečně krásné město, které mělo nádherné promenády, římské lázně, paláce a tržiště. Nyní má ale také svůj půvab, byť jen jako opuštěné vykopávky, kde se skrývá mnoho zvířecích obyvatel.
 
Římské lázně
 
Vrabci domácí

Vrabec pokřovní - v Rumunsku četný druh, u nás se nevyskytuje.

Strnad luční a jeho charakteristický cvrčivý zpěv http://www.rozhlas.cz/hlas/pevci-p/_zprava/strnad-lucni--16571

Detail štíhlovky východní - kaspické. Štíhlovky patří mezi ty spíše útočné a kousavé hady, ikdyž není jedovatá, kousnutí od tak velkého hada by určitě nebylo nic příjemného.

Štíhlovka kaspická není had milující vodu, tady ale udělala vyjímku, protože už jsme ji přestali bavit a tak se rozhodla prchnout na druhou stranu kanálu, plavala velmi elegantě. 
Štíhlovka nezřídka dosahuje délky kolem 2 metrů. 
 
Užovka podplamatá je naopak had, který vodu vyhledává a obratně v ní loví různé druhy ryb a žab (na obrázku ulovila užovka mořského slizouna). 
 
Na kanálech a v braktickém jezeře byly desítky aktivně lovících užovek podplamatých. Co chvíli se vynořila hlava užovky chystající se na lov.
Vlevo: braktické jezero. Vpravo: jeden z kanálů delty u Histrie.
 
Užovka podplamatá na lovu.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.