Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Festival ptactva 2011: Anenské rybníky v západních Čechách

Publikováno 06.10.2011 v 15:13 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 422x

Každý rok na podzim (obvykle první říjnový víkend) probíhá v mnoha zemích Evropy svátek milovníků ptáků a přírody - "Festival ptactva". Zájemci vyražejí do přírody na tématicky zaměřené vycházky, buď orientované na ukázku odchytu a kroužkování ptáků, nebo pozorovnání táhnoucích ptáků apod. Tento festival probíhá na začátku podzimu právě proto, že probíhá ptačí tah - migrace. Je tedy šance zahlédnout i ty ptačí druhy, které nejsou na tom daném území během roku běžně k vidění. V České republice se konalo něco přes 40 vycházek, které se dle údajů České společnosti ornitologické zúčastnilo více než 1200 zájemců o pozorování ptáků.
Sobota1. října 2011, sraz v 7:00 na nádraží v Plané u Mariánských Lázní. Ještě za šera se na místě srazu sešlo na 20 účastníků, předpověď počasí slibovala slunečný teplý den, tak nám nic nebránilo vyrazit do terénu. Spočátku se po krajině ještě místy povalovala mlha, ale ta se brzy rozpustila.
Navštíveny bylo tyto rybníky:  Anenský, Labutí, Nový velký, malé rybníčky u dřevokombinátu. V okolí rybníků se nacházely pole, louky a lesy.

 

Pozorované ptačí druhy v rámci této vycházky (jsou zde zařazeny i druhy, u kterých jsme slyšeli pouze zpěv):

celkem 43 druhů

brhlík lesní, budníček menší, červenka obecná, čížek lesní, datel černý, drozd kvíčala, holub domácí, holub doupňák, holub hřivnáč, hrdlička zahradní, kachna divoká, káně lesní, konipas horský, kopřivka obecná, kormorán velký, kos černý, krahujec obecný, krkavec velký, labuť velká, ledňáček říční, orel mořský, orlovec říční, pěnkava obecná, poštolka obecná, potápka roháč, rehek domácí, skřivan polní, sojka obecná, straka obecná, strakapoud malý, strakapoud velký, strnad obecný, střízlík obecný sýkora babka, sýkora koňadra, sýkora modřinka, šoupálek dlouhoprstý, špaček obecný, volavka bílá, volavka popelavá, vrabec domácí, vrána obecná černá, zvonek zelený.

 

Mlha se rozpouští a tak můžeme klidně vyhlížet ptáky

Vlakové nádraží v Plané u Mariánských Lázní

Náš statečný čivavák Max s námi absolvoval celou vycházku a sklidil úspěch hlavně u dětí a každou chvíli něco vyloudil

Ranní podzimní mlha

Planá v mlze

 

Tak co to tam máme?

Podzim začíná

Letící kormoráni

 

Labutě

 

Díky rohlíkům, které vylákaly labutě na břeh, mohl u čtyř labutí kolega Martin Liška vklidu přečíst (odečíst) kroužy.

Labutě sklidily úspěch u dětí, protože si je mohly prohlédnout vklidu a zblízka

Labutě vyšly z vody nalákané na rohlíky

Ocún jesenní

 

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.