Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Delta Dunaje 2011 - okolí vesničky Murighiol (I. část)

Publikováno 07.06.2011 v 17:55 v kategorii Rumunsko - delta Dunaje, přečteno: 420x

Ve vesnici Murighiol jsme spali celkem tři noci a to v úplně parádním kempu, který byl srovnatelný s jakýmkoliv západoevropským kempem (když opomenu turecká WC). Nicméně, to co jsem chtěla sdělit se netýká perfektní vybavenosti Murighiolu. Skutečně několik desítek metrů od kempu se nacházel rybník s malým rákosinovým porostem a v jeho okolí byly krásné louky, pastviny a pole. Nedaleko prvního rybníku byla také různá rozpadající se i polorozpadlá stavení a kousek dál se nacházel zachovalý statek (podobný našim JZD). Tento rybník ale nebyl jediný, jednalo se v podstatě o soustavu tří rybníků, z nichž druhý byl většinou bez ptáků (důvod netuším) a třetí byl největší a naopak plný ptáků.
První z rybníků (nacházel se přímo u kempu) na první pohled vypadal jako náš český obyčejný "kačák". Ale rozdíl byl v tom, že u nás by na takovém rybníku byla jedna labuť a dvě kachny divoké. Zatímco na tomto rybníku se průběžně ukázalo nepřeberné množství druhů ptáků. Občas i něco zajímavého přelétlo. Uvádím jen výběr druhů na prvním rybníku a jeho okolí (louky, pastviny, zbořeniště): ibis hnědý, husice liščí, pisila čáponohá, tenkozobec opačný, volavka červená, kormorán malý, zrzohlávka rudozobá, jespák obecný, rákosník velký, dudek chocholatý, vlha pestrá, chocholouš obecný.....
V okolí polorozbořených budov rostly staré hrušně a ořešáky a menší keře. V tomto prostředí jsem pozorovala mnoho dudků chocholatých, kteří vydatně dudali a občas se proháněli. Na drátech sedávali vlhy a mandelíci. Zahlédla jsem i několik bělořitů šedých. Na střeše jedné z budov jsem brzy ráno zahlédla dva sýčky obecné, potom jsem jednoho z nich měla přímo před sebou na větvi jednoho z ořešáků, mohl být ode mě tak 2 metry, měl krásná žlutá kukadla. Ale jen co jsem na něj zamířila fotoaparátem, uletěl.
Čáp bílý hnízdil na sloupu elektrického vedení přímo u kempu a často jsme slyšeli ve stanu jeho pověstné klapání zobákem
První rybník ze soustavy u Murighiolu těsně po rozednění
Páreček zrzohlávky rudozobé
Rakosník velký
Volavka popelavá si mě pustila k tělu na pár metrů
Chocholouš obecný
Přistávající ibisi hnědí
Vlaštovky obecné
Vrabci pokřovní hnízdili v útrobách hnízda čápa

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.