Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Břehouš rudý na přehradě Nechranice

Publikováno 12.09.2012 v 18:45 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 661x

Celé nedělní odpoledne (9. 9. 2012) nám dělali společnost 3 mladí (juvenilní) břehouši rudí, kteří se pravděpodobně vylíhli letos v létě někde v severské tundře, odkud dorazili až na Nechranickou přehradu, kde si udělali krátkou zastávku na odpočinek a shánění potravy. Dále budou pokračovat na jih, pravděpodobně do Afriky. Břehouš rudý hnízdí v tundře a na otevřených rašeliništích v tajze (severní Skandinávie, Rusko a Asie). Zimuje v západní Evropě a západní Africe. U nás se s ním můžeme setkat jen velmi vzácně a to hlavně, když protahuje na jaře a na podzim.Většina pozorování je za podzimního tahu a jedná se jen o malé skupinky čítající pár jedinců.
Břehouš rudý (Limosa lapponica) je velký bahňák (o něco menší než holub) z čeledi slukovitých. Je velmi podobný břehouši černoocasému, od toho se ale liší zejména proužkovaným ocasem a mírně nahoru zahnutým zobákem, který je dlouhý ale i tak je u břehouše rudého zobák kratší než u břehouše černoocasého. Živí se různými červy, korýši, plži a hmyzem.
Břehouši rudí (Limosa lapponica) při pátrání po potravě.
Břehouši rudí neúnavně pátrají po potravě v bahně.
V zapadajícím slunci.
Tak děkujeme za toto vzácné setkání a snad někdy zase nashledanou a šťastnou cestu! Do teď jsem toho o břehouších rudých moc nevěděla, proto mi zdrojem informací byla Wikipedie.cz a Biolib.cz

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Bomberious 26.09.2012 v 23:21 To si fotila sama? Pokud ano, tak jsou naprosto super, pěkný, byť tomu, upřímně řečeno, tedy moc nerozumím :))


 • zaprirodou.infoblog.cz 17.10.2012 v 00:38 Ještě jednou děkuji a budu ráda, když mi zachováte přízeň :-)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.