Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Askania-Nova: ukrajinský div přírody

Publikováno 15.11.2013 v 07:29 v kategorii Ukrajina a Krym, přečteno: 640x

Askania-Nova (Асканія-Нова) se nachází v Chersonské oblasti na jihozápadě Ukrajiny. Jedná se o unikátní biosférickou rezervaci se stejnojmenným městem. U města Askania-Nova se nachází zoologická zahrada a dendrologický park. Šlechtic Fridrich Eduard Falz-Fein zde založil zoologickou zahradu v roce 1874, botanickou zahradu o tři roky později a nakonec v roce 1898 i první přírodní rezervaci. V roce 1919 byla rezervace zestátněna a prohlášena Národním chráněným parkem a v roce 1921 Státní stepní rezervací.

 

Rezervace (dříve nazývána Čapli) se rozkládá na rozloze více než 33 tisících ha, z čehož třetina jsou unikátní panenské stepi, které nikdy nebyly obdělávány a na jaře jsou plné kostřav a kavylů. Jsou jediné toho druhu v Evropě. Vyskytuje se zde  více než 270 druhů ptáků. Nejatraktivnější jsou zdejší stepi na jaře, kdy zde kvete nepřeberné množství vzácných rostlin. Roku 1984 se Askania-Nova stala biosférickou rezervací UNESCO. Jde o jednu z nejvýznamnějších ukrajinských ornitologických lokalit, kde se každoročně v době tahu shromažďují desetitisíce až statisíce jeřábů, divokých hus a dalších ptáků. 

 

Vlastní zoopark (cca 70 ha) se skládá ze dvou částí – ornitoparku na uměle vybudovaných jezírkách a kanálech, napájených artézskou vodou (v oblasti nejsou žádné přirozené vodní toky) a výběhy kopytníků a pštrosů. Zcela samostatný areál pak tvoří „safari“ v oblasti Velké Čaplinské deprese, kde na ploše 2380 ha společně polodivoce žijí stohlavá stáda kopytníků z různých zoogeografických oblastí světa (sajg, koní převalského, buvolů, různých druhů antilop...). Jsou zde také velmi známí svou vášní pro křížení živočichů, pověstní byli například zubrobizoni - kříženci zubrů a bizonů. Konkrétně zubrobizoni už se prý ale v současnoti nekříží. Askanijská ZOO je nejstarší zoologickou zahradou na území dnešní Ukrajiny a slouží mimo jiné jako výzkumný ústav pro sledování aklimatizace různých druhů živočichů. 

 

Askanijská zoo byla první na světě, která získala v letech 1889-1904 čistokrevné koně převalského. Jejich chovem se následně proslavila, je zde největší skupina těchto zvířat držená v zajetí a probíhají i převozy odchovaných mláďat zpět do jejich domoviny – pouště Gobi.

 

V roce 2008 se Askania-Nova stala jedním s novodobých přírodních divů Ukrajiny.

 

Pro článek byly použity informace z:

http://www.mistopis.eu/evropa/ukrajina/podnepri/askania-nova.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Askania-Nova

 

Pasoucí se osli
Obrázky z venkova
Vstupní brána do zoo.
Hrdlička zahradní v areálu zoologické zahrady.
Labuť zpěvná "zpěvanka"
Ptačí jezírka
Nejsou přes silný déšť skoro vidět, ale jsou tam - zebry a jejich obří výběh
Pštrosy a husy
Na území zooparku se nacházejí tzv. Polovecké kamenné baby (sakrální skulptury z 9. - 13. století) a mohyly.
Orel stepní se v současné době na území Ukrajiny běžně nevyskytuje, je občas pozorován při tahu.
Na území zooparku se nacházejí tzv. Polovecké kamenné baby (sakrální skulptury z 9. - 13. století) a mohyly.
Promočená berneška velká
Školní exkurze absolvovala (stejně jako mi) prohlídku zoo v absolutní průtrži mračen a docela chladném počasí.
Jeřáb popelavý a labuť černá
Pomník Fridricha Eduarda Falz-Feina, zakladatele zoologické zahrady. Součástí pomníku je i podobizna dropa velkého, dropi se na askanijských panenských stepích běžně vyskytují i hnízdí.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.