Toulky milovnice přírodyF O T O B L O G o pokladech z říše zvířat i rostlin

Americké bernešky

Publikováno 27.04.2015 v 08:00 v kategorii Česká republika a Slovensko, přečteno: 343x

16. března 2015 jsme měli cestu do Františkových Lázní a tak jsem si udělali výlet k rybníku Amerika, který leží od Františkových lázní co by kamenem dohodil (asi 2 km, po zelené turistické cestě), během sezóny sem dokonce jezdí moto-vláček. My jsme šli ale hezky po svých, byla to krásná procházka s ochutnávkou vody z místních léčivých pramenů. Sluníčko hezky hřálo, jen u rybníka dost foukalo, ale šlo to vydržet :-) Na rybníku Amerika či na Labutím jezírku se již nějakou dobu zdržuje 1-2 bernešky velké, byla jsem zvědavá, zda tam budou....

Berneška velká (Branta canadensis) nebo také berneška kanadská se živí převážně rostlinami - suchozemskými i vodními, občas i hmyzem, korýši, měkkýši či jinými bezobratlými živočichy. Její areál rozšíření je ve většině Severní Ameriky, většina populací je tažných, zimují na jihu Severní Ameriky až po Mexiko. Vysazena byla na Novém Zélandě, v Evropě již v 17. století ve Velké Británii, od roku 1950 se tam počty rychle zvyšují. Introdukována byla i ve Švédsku, menší populace vznikají i v Norsku, Dánsku, Finsku, Nizozemí a v Německu. U nás se občas objevují jednotliví ptáci až skupinky do 5 kusů, výjimečně v lednu 1984 hejno 25 ptáků na Nových Mlýnech. Pravděpodobně se jedná o zatoulané ptáky ze severozápadu Evropy. (zdroj: Biolib.cz)

Přírodní rezervace Amerika - rybník Amerika
Rybník Amerika je velký chovný rybník s ostrovem, nacházející se nedaleko Františkových Lázní. Rybník patří do rozlehlé rybniční soustavy rozprostřené v lesoparku Amerika. Ostrov slouží jako hnízdiště a tahová zastávka celé řady různých vodních ptáků mezi nimiž je mnoho druhů již kriticky ohrožených i v rámci celé Evropy. Nachází se zde v podstatě jediná stabilní hnízdní kolonie racka chechtavého na Chebsku, s racky tu běžně hnízdí lysky černé a různé druhy potápek, včetně Ptáka roku 2015 - p o t á p k y   č e  r n o k r k é. Dá se tu pozorovat i lžičák pestrý, čírka obecná, kopřivka obecná, moudivláček lužní a slavík modráček středoevropský.Toto místo leží na tažných cestách stěhovavých ptáků. Východní část rybníka (kde jsme pozorovali bernešky velké) slouží k rekreaci, nachází se zde výletní a kempingové místo Amerika a do Františkových lázní Vás zaveze mikrovláček tažený automobilem.

zdroj:

http://cestovani.kr-karlovarsky.cz/cz/Stranky/default.aspx

http://www.krusnohorsky.cz/2009/01/20/prirodni-rezervace-amerika/Berneška velká (Branta canadensis)

Labutí jezírko ve Františkových Lázních
Přírodní rezervace Amerika hostí mnohé druhy ptáků
Ptačí pozorovatelna u rybníka Amerika
Informační tabule o Přírodní rezervaci Amerika
Bernešky velké se pohybovali na druhé straně u rákosin rybníka Amerika

Zkusili jsme bernešky přilákat tak, že jsem házeli do vody staré rohlíky, jedna berneška byla o něco zvědavější a hnes změnila směr a mířila k nám

Druhá ji následovala......
Podařilo se nám je nalákat docela blízko

Bernešky velké v zapadajícím slunci
Rohlíky se rozmočily dříve, než se bernešky odhodlali připlout k nám, tak po chvíli zase odpluly...
Berneška velká

Lesopark mezi rybníkem Amerika a Františkovými Lázněmi
Minizoo nedaleko campingu Amerika - lamy
sovice sněžní
Jeden z léčivých pramenů

Františko lázeňský park byl plný veverek
Františkovy Lázně

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?Novinka: obrázky jsou aktivní a odkazují na příslušné články! Stačí na vybraný obrázek kliknout.